Piąta rocznica wydzierżawienia Szpitala w Pszczynie

szpital-foto W marcu 2011 r. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Pszczynie został wydzierżawiony od władz powiatu przez spółkę Centrum Dializa. Placówka w chwili przejęcia była obciążona ponad kilkudziesięciumilionowym długiem, co stawiało pod dużym znakiem zapytania jej dalsze funkcjonowanie.  Właśnie mija 5 lat od tamtego wydarzenia.

Już w niedługim czasie od przejęcia szpitala widmo jego zamknięcia odeszło w niepamięć. Jednostka przeszła głębokie zmiany strukturalne, była także przedmiotem ogromnych inwestycji. Wszystkie oddziały zostały wyremontowane, wykonano nową elewację budynku, zakupiono wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny, wybudowano ekologiczną kotłownię, a do dyspozycji pacjentów oddano jeden z największych parkingów w Pszczynie. W sumie na modernizację szpitala przeznaczono 10 mln złotych.
    Wyjście z zadłużenia Szpitala w Pszczynie umożliwiło regularne uiszczanie  przez Centrum Dializa czynszu, który łącznie wyniósł aż 23 mln złotych. Duże obciążenie finansowe spółki nie spowolniło jednak dynamiki pozytywnych zmian. Już w 2012 r. miało miejsce otwarcie cieszącego się dużą renomą Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, który pomimo braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia uratował życie w czasie swojej działalności 500 pacjentom ze zdiagnozowanym ostrym zespołem wieńcowym. Jest to nowoczesna jednostka wyposażona w najwyższej klasy sprzęt medyczny, na którym leczenie chorych prowadzą cenieni lekarze Górnośląskiego Centrum Medycznego. Pobyt na oddziale jest całkowicie bezpłatny, Centrum Dializa finansuje hospitalizację pacjentów ze środków własnych. Do tej pory na ten cel wydatkowano już 6 mln złotych.
    Już od samego początku dzierżawy działalność firmy nie ograniczyła się jedynie do murów samego szpitala. Spółka z własnej inicjatywy zaangażowała się w życie powiatu realizując każdego roku programy prozdrowotne dla jego mieszkańców. Dzięki aktywności Centrum Dializa pacjenci każdego roku mogą nieodpłatnie przebadać się  pod kątem schorzeń serca w ramach akcji Kardiotest
lub chorób nerek podczas Nefrotestu.
    Dodatkowo Zarząd firmy systematycznie przekazuje środki pieniężne na cele kulturalne. W ramach tej misji spółki w budynku po pralni szpitalnej zostało utworzone Centrum Kulturalne, w którym odbywają się koncerty oraz spektakle teatralne znanych artystów. Wydarzenia w tym miejscu przyciągają tłumy mieszkańców Pszczyny. Warto tylko wspomnieć, że w październiku 2014 r. na deskach “ Starej Pralni” wystąpił znany polski zespół industrial metalowy “Oberschlesien”, a w czerwcu 2015 r. legendarny, zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza ze speaktaklem pt. “Caligula”.
    W piątą rocznicę od wydzierżawienia podmiotu przez Centrum Dializa Szpital w Pszczynie funkcjonuje już bez zadłużenia, a co więcej z dodatnim bilansem ekonomicznym. Jest to możliwe dzięki doświadczeniu w zarządzaniu środkami finansowymi i personelem, jakie wniosła ze sobą spółka prywatna.