Kolejna tura badań na osteoporozę za nami!

osteobusW ubiegły wtorek (04.08.2015 r.) pszczyńscy pacjenci mieli po raz kolejny możliwość wykonania badań przesiewowych kręgosłupa lędźwiowego i szyjki kości udowej pod kątem osteoporozy. Pomimo szczytu sezonu, zainteresowanie diagnostyką było bardzo duże.  Badania rozpoczęły się o godzinie 9:00 rano, wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób. Diagnostyka polegała na wykonaniu prześwietlenia. Cały proces był całkowicie bezbolesny i nie zajmował więcej niż 5 minut. Pacjenci, u których stwierdzono zmiany, byli infromowani o możliwości podjęcia leczenia w poradni urazowo – ortopedycznej Szpitala w Pszczynie.

Osteoporoza to jedna z najpowszechniej występujących chorób we współczesnym społeczeństwie. Charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej. Z racji ogromnej liczby chorych, którzy nie odczuwają jej objawów, nazywana jest “cichą epidemią”. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi zagrożenia, statystyki są jednak nieubłagane. Po 50 roku życia złamania osteoporotyczne stanowią 30% złamań u kobiet i 8% złamań u mężczyzn.

Wielu z urazów, których część kończy się nawet śmiercią, można było zapobiec. Podstawą do tego jest jednak wykonanie badań diagnostycznych, a następnie prowadzenie odpowiedniej terapii lekowej pod kontrolą lekarzy ortopedów.
Centrum Dializa już od dwóch lat realizauje z powodzeniem misję wykrywania i leczenia zmian w strukturze kości. W tym celu co kilka miesięcy na parking szpitala zapraszany jest tzw. Osteobus.  Jest to samochód oferujący mobilną diagnostykę, wyposażony w amerykański aparat firmy GE Medical Systems serii Lunar DPX-Pro full size.

Ze względu na duże zainteresowanie akcją wśród mieszkańców Pszczny, badania zostaną ponowione za kilka miesięcy. Zachęcamy do nich w szczególności pacjentów znajdujących się w grupach ryzyka tj.

- po 55 roku życia;
- palących;
- o obciążeniach dziedzicznych;
- o szczupłej budowie ciała;
- w okresie menopauzy;
- zagrożonych niedoborem wapnia w diecie;
- o ogólnym złym stanie zdrowia.