Osteobus przyjechał do szpitala!

osteobusDnia 17.04.2015 r. pszczyńscy pacjenci mieli możliwość wykonania badań przesiewowych kręgosłupa lędźwiowego i szyjki kości udowej pod kątem osteoporozy tj. chorobowy charakteryzującej się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania.

Na zaproszenie spółki Centrum Dializa na parking Szpitala w Pszczynie przyjechał tzw. Osteobus.
Samochód oferujący mobilną diagnostykę, wyposażony w amerykański aparat firmy GE Medical Systems serii Lunar DPX-Pro full size.

Badania rozpoczęły się o godzinie 9:00 rano, wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób. Diagnostyka polegała na wykonaniu prześwietlenia. Cały proces był całkowicie bezbolesny i nie zajmował więcej niż 5 minut. Jego wyniki mogły jednak okazać się niezwykle cenne dla pacjentów, ponieważ w pierwszej fazie choroba przebiega bezobjawowo. Występujące w kolejnych stadiach symptomy także mogą nie być alarmujące dla osoby, u której rozwija się zrzeszotnienie kości.

Personel Szpitala w Pszczynie zachęcał do badań przesiewowych szczególnie pacjentów znajdujących się w grupach ryzyka:

- palących;

- po 55 roku życia;

- o obciążeniach dziedzicznych;

- o szczupłej budowie ciała;

- w okresie menopauzy;

- zagrożonych niedoborem wapnia w diecie;

- o ogólnym złym stanie zdrowia.

Akcja miała bardzo duże znaczenie dla profilaktyki rozwoju osteoporozy, dlatego zarząd spółki Centrum Dializa planuje już na ten moment ponowić badania w przyszłym roku.