Dzień Przedsiębiorczości w Szpitalu w Pszczynie

W III klasie szkoły średniej każdy licealista staje przed wyborem, które określi jego przyszłość zawodową.
Musi zdecydować się kierunek studiów lub szkoły pomaturalnej.
Trafny wybór przesądzi o jego karierze zawodowej.

Szkoły średnie już od wielu lat próbują ułatwić ten wybór przyszłym studentom. W tym celu organizują Dzień Przedsiębiorczości, w ramach którego młodzi ludzie mogą zapoznać się ze specyfiką pracy na danym stanowisku.

W tym roku do udziału w projekcie Szpital w Pszczynie został zaproszony przez Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej – Curie w Czechowicach – Dziedzicach. Dnia 25.03.2015 r. uczennice ostatniej klasy o profilu biologiczno – chemicznym przyjechały na spotkanie z naszymi pracownikami.

Wycieczka po placówce zaczęła się od odwiedzenia laboratorium, gdzie kierownik jednostki, Pani Ewa Pietrasz – Borkowska opowiedziała zebranym o charakterze pracy diagnosty laboratoryjnego oraz ścieżce edukacyjnej, jaką trzeba obrać, aby móc wykonywać ten zawód. Małym egzaminem, który zweryfikował możliwość przyszłego zatrudnienia w laboratorium, było uczestnictwo przy zabiegu pobrania krwi. Nikt nie omdlał, więc można stwierdzić, że wszystkie młode panie zdały go pozytywnie.

Następnie grupa odwiedziła najnowszy oddział szpitala tj. Oddział Kardiologii Inwazyjnej. Pielęgniarka Oddziałowa, Pani Iwona Waleczek opowiedziała uczennicom o charakterze pracy pielęgniarki, kładąc nacisk na to, iż jest to zawód zarezerwowany dla osób cechujących się empatią i otwarciem na drugiego człowieka. Licealistki zwiedziły oddział oraz zapoznały się z wyposażeniem wykorzystywanym przy leczeniu pacjentów, u których stwierdzono ostry zespół wieńcowy. Chętne przymierzały kilkukilogramowe fartuchy ochronne, wykorzystywane do ochrony przed promieniowaniem przy zabiegach koronarografii. Praca na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej, gdzie odbywa się wiele zabiegów dziennie wymaga zarówno dużego zaangażowania psychicznego jak i fizycznego, co tegoroczne maturzystki mogły zaobserwować.

Kolejnym punktem podróży po szpitalu były odwiedziny w aptece. Młode osoby zostały zapoznane z wymaganiami jakie muszą spełnić osoby chcące podjąć pracę w takim miejscu. Praca we współczesnych aptekach coraz bardziej przypomina pracę o charakterze administracyjnym. Zawód Technika Farmacji cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem pośród uczennic.

Na koniec Dnia Przedsiębiorczości licealistki zostały zabrane do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Lek. med. Jacek Turko zaprezentował zebranym urządzenia wykorzystywane do prześwietleń w pracowniach. Uczennice mogły zadać pytania dotyczące wykonywania zawodu lekarza.

Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc w wyborze drogi życiowej tegorocznym maturzystkom. Być może dzięki wspólnym staraniom szkoły i szpitala część z licealistek zdecyduje się na karierę w zawodach medycznych.