„Szkice o Ofelii” w budynku dawnej pralni

Ostatni dzień trwania festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna przyniósł ze sobą wielkie wydarzenie dla szpitala w Pszczynie. W budynku dawnej pralni punkt o godzinie 19:00 rozpoczął się spektakl pt. „Szkice o Ofelii” w wykonaniu Teatru A Part z Katowic. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Gości przyciągnęła sława Teatru Cogitatur, którego tradycje artystyczne kontynuuje grupa aktorska.

Tym razem zebranym zaprezentowano teatr jednego aktora. Szkice o Ofelii to kameralne, częściowo improwizowane przedstawienie solowe w wykonaniu aktorki i tancerki Moniki Wachowicz, zrealizowane w konwencji teatru ruchu, ciała i emocji. Sztuka koncentruje się wokół problematyki naiwności i niewinności w konfrontacji z realiami egzystencji, seksualności oraz w obliczu ciążącej nad każdą jednostką śmierci. Ofelia odrzucona poprzez swojego wybranka popada w obłęd. Nie jest jednoznaczne czy mamy do czynienia w przedstawieniu z postacią znaną nam z literatury, czy bohaterką współczesną, jedynie utożsamiającą się z nieszczęśliwą kochanką. Moment, w którym bohaterka zamiera pośród gwaru ulicy i odgłosu klaksonów wskazuje na drugą interpretację. W sztuce główną rolę odgrywa dźwięk, ruch sceniczny i intensywna obecność performera.

Sztuka wywołała wśród publiczności spore emocje. Na taki odbiór w dłużej mierze wpłynęła oprawa kostiumowa przedstawienia(odtwórczyni roli Ofelii - Monika Wachowicz wystąpiła w samej bieliźnie) oraz brawurowy sposób gry aktorskiej.