Spektakl „Szum” grupy Furu Kolektyw

Wspólne zaangażowanie Centrum Dializa oraz pracowników Domu Kultury opłaciło się. W ubiegły czwartek, 19.06. 14 r. w ramach Teatralnej Maszyny Pszczyna, w budynku byłej pralni, udało się zorganizować spektakl. Przed zgromadzonymi wystąpiły artystki należące do niezależnej grupy teatralnej – Furu Kolektyw. Aktorki odziane w robocze stroje nawiązujące do czasów największej prosperity dawnej pralni, wystąpiły z spektaklem pt. „Szum”. Goście zobaczyli widowisko , w którym główną rolę odgrywało światło, ruch i dźwięk.

Podczas trwającego ponad czterdzieści minut przedstawienia padło tylko jedno zdanie opisujące symptomy nerwicy. Nie stanowiło ono zaskoczenia dla widowni. W istnej paraboli dnia codziennego zobaczyliśmy bohaterki zagubione w szumie swoich rozmów i działań, bezskutecznie próbujące realizować swoje dążenia w wszechogarniającej matni czasu. Skazane na szum, jedyną ostoję zdawały się odnaleźć w sobie samych nawzajem.

Nie da się ukryć, przedstawienie było intrygujące, przez co wzbudziło wiele dyskusji wśród uczestników spotkania, próbujących wspólnie ustalić przekonującą interpretację widowiska. Postmodernistyczny spektakl nie dał się jednak zamknąć w żadne jednoznaczne ramy odbioru. Wśród gości dało się odczuć pewnego rodzaju niedosyt. Jeśli przyjąć, że celem sztuki jest motywowanie widzów do poszukiwania odpowiedzi, to ten spektakl spisał się w tym zadaniu na medal.