Centrum Dializa podczas III edycji Teatralnej Maszyny Pszczyna

maszynaWielkimi krokami zbliża się kolejna już edycja Teatralnej Maszyny Pszczyna, wyjątkowego przedsięwzięcia, którego celem jest rewitalizacja postindustrialnej przestrzeni miejskiej działaniami artystycznymi. Tym razem mieszkańcy miasta będą mogli uchylić rąbka tajemnicy i zajrzeć do budynku byłej pralni, który do tej pory dostępny był jedynie dla pracowników szpitala. Wnętrze nieruchomości przy ulicy Korfantego zostanie zaadaptowane na scenę dla dwóch spektakli. Pierwszy mieszkańcy Pszczyny będą mogli obejrzeć już 19 czerwca, drugi odbędzie się w niedzielę 22 czerwca.

Miejsce to jest warte uwagi. Przedsiębiorstwo w czasach swojej działalności wyposażone było w ogromne prasy hydrauliczne, pralnie tunelowe, wirówki i taśmociągi renomowanych firm takich jak Lavatec, Spencer i Holland. Podczas jednej zmiany całą tę maszynerię prężnego zakładu, skrytego za bramami szpitala, obsługiwało blisko 20 osób. Pralnię wykorzystywano jedynie dla celów szpitala, jednak biorąc pod uwagę jej możliwości przerobowe mogła obsłużyć nawet całą Pszczynę.

W 2010 po wykonanej ekspertyzie dot. stanu technicznego maszyn, dyrekcja jeszcze wtedy ówczesnego SPZOZ w Pszczynie podjęła decyzję o zakończeniu pracy zakładu. W czerwcu chętni będą mogli zobaczyć po raz ostatni ten budynek od wewnątrz w niezmienionym stanie. Zarząd Centrum Dializa planuje przekształcić byłą pralnię w instytucję o charakterze kulturalnym. Serdecznie zapraszamy!

maszyna